Galart
- Maciej Zając
- 4 lis 2023
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 29 gru 2023
Galart lub też tzw. zimne nóżki to popularna w Wielkopolsce zimna przekąska, przyrządzana z nóżek wieprzowych i warzyw. Podaje się ją z octem lub sokiem z cytryny. Słowo galart pochodzi z języka niemieckiego – das Gallert, die Gallerte oznacza galaretę lub żelatynę. Słowo galart stało się częścią gwary poznańskiej. Jak podaje „Słownik gwary miejskiej Poznania” pod red. Moniki Gruchmanowej i Bogdana Walczaka (Warszawa-Poznań 1997) ma ono dwa znaczenia. Galart może oznaczać galaretę z mięsa („Dziabnął sobie sztagana asancji octowej, co miała być do galartu”, „Przyńćcie w te pyndy, bo bydzie u nas placek na młodziach, babka melona, galart, knobloszek, krzan i sosyski”) lub strach, obawę, niepewność („Jak mie szpicła, jak nie wzina berać, a ja wskok do chaty z galartem i fefram”). Potrawa przyrządzana z gotowanych nóg wieprzowych bywa nazywana również studzieniną. Taką nazwę możemy odnaleźć m.in. w książce „Kultura ludowa Wielkopolski” (Poznań 1964). W książkach kucharskich pochodzących z XIX i pocz. XX wieku galart występuje pod nazwą auszpik. Marya Leżańska w „Kucharzu wielkopolskim” (Poznań 1904) podaje przepis na auszpik z nóżek cielęcych:
„Oczyszczone nóżki odgotować z solą, odszumować, otążyć, potem włożyć włoszczyzny, korzeni i gotować dopokąd nie będą miękkie, lecz nie za nagle, żeby nie zbielały. Nóżki wyjąć, sos sklarować białkami z trochą wody, lejąc białka na letni sos i gotując na wolnym ogniu, aż będzie zupełnie klarowny. Nóżki pokrajać drobno w kostkę, włożyć w formę lub salaterkę i zalać przecedzonym sosem czyli auszpikiem. Można też na spód wlać wprzód trochę auszpiku, po zastudzeniu włożyć jarzynki powykrawane, cytrynę w plasterki krajaną, zalać znów auszpikiem i dopiero wlać z resztą auszpiku krajane nóżki. Do cielęcych nóżek dobrze jest dobrać 1 wieprzową, a będą jędrniejsze. W ten sam sposób gotuje się auszpik z wołowych lub wieprzowych nóg”.
Lista składników
3 udka z kurczaka
4 marchewki
1 pietruszka
1 seler
1/2 pora
1/2 puszki groszku konserwowego
6 łyżek żelatyny
sół
pieprz
Materiały:
foremki na galaretkę
Czas wykonania:
1 godzina 30 minut
Poziom trudności:
łatwy
Krok 1
Warzywa, kurczaka gotujemy przez około godzinę w garnku. Wyciągamy mięso oraz warzywa. Marchewkę kroimy na drobne kawałki. Z udek obieramy mięso, odkładamy na bok.

Krok 2
Z ugotowanego rosołu robimy galaretkę poprzez dodanie żelatyny- zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie przygotowujemy foremki na galaretkę układając do każdej marchewkę, groszek oraz mięso. Zalewamy żelatyną i odkładamy do lodówki do zastygnięcia.I galart gotowy, możemy podawać go z octem lub cytryną, smacznego!

Comentarios