Marcepan królewiecki
- Maciej Zając
- 6 lis 2023
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 29 gru 2023
To niewielkie, upieczone ciasteczka, wypełnione nadzieniem w różnym kształcie uzależnionym od użytej formy. Wielkość po upieczeniu jest uzależniona od producenta i lokalnych przyzwyczajeń jednakże najczęściej nie przekraczają 5 cm średnicy.
Królewiec, któremu nazwę zawdzięcza ten produkt, to polska nazwa miasta w dawnych Prusach Wschodnich, obecnie pod władzą państwa rosyjskiego. Dawna kuchnia poszczególnych regionów Prus Wschodnich nie różniła się wiele od siebie. Większość dań, obecnych w Elblągu czy Królewcu, spotkać można było także na Litwie Pruskiej czy na Mazurach. Kuchnia ta opierała się na wysokiej jakości składnikach, w jaki obfitował ten teren, ale nie brakowało tutaj też ekskluzywnych sklepów kolonialnych, gdzie można było nabywać produkty sprowadzane z zagranicy. Jednym z nich były migdały, na bazie których wytwarzano marcepan. Mieszkańcy tych terenów znali zresztą je już od czasów średniowiecza pojawiały się w kuchni krzyżackiej potem często gościły na stołach biskupów warmińskich. Szczególnym smakoszem i animatorem wykwintnej kuchni był wspomniany już przy gęsim smarowidle biskup Ignacy Krasicki, mieszkający w Lidzbarku Warmińskim.
Migdały były na terenie Prus Wschodnich częstym komponentem różnych potraw i wypieków. Jednak najważniejszym specjałem, którego stanowiły główny składnik był marcepan. Przysmak ten znany był już w średniowieczu, przywędrował do Europy prawdopodobnie razem z najazdami tureckimi, chociaż Włosi i Węgrzy także przypisują sobie autorstwo receptury. Sposoby jego wytwarzania nieco się różniły w zależności od regionu. Marcepan królewiecki (Konigsverger Marzipan) różnił się od innych sposobem obróbki, ponieważ zapiekano go w piecu.
W książce „Smaki Mazur. Kuchnia dawnych Prus Wschodnich” mamy potwierdzenie tej metody:
„W stolicy prowincji – Królewcu – wytwarzano wreszcie szczególny rodzaj marcepana: migdałową masę pieczono tu w piecu. Do dziś zresztą odróżnia to marcepan na sposób królewiecki od innych” . Tak sposób przygotowania marcepanu królewieckiego podał także Wilhelm Braemer w przepisie z ok. 1930 r. (zob. w: H. Saul, Familienrecepte aus Ostpreussen, Lipsk 2001)
Marcepan królewiecki może być nadziewany według uznania czekoladą, pistacjami, cytryną, owocami kandyzowanymi czy konfiturami owocowymi.
Lista składników:
250 g migdałów
250 g cukru pudru
30 ml rumu brązowego
1/2 łyżeczki aromatu migdałowego
Materiały:
blender
Czas wykonania:
15 minut
Poziom trudności:
łatwy
Krok 1
Migdały wsypujemy do miski i zalewamy wrzątkiem na około 10 minut. Następnie obieramy je ze skórki i odsuszamy, możemy też kupić odrazu migdały blanszowane. Migdały mielimy w blenderze, dodajemy cukier puder, rum oraz aromat.

Krok 2
Tak powstałe ciasto zostawiamy na 12 godzin. Przedostatnim etapem jest formowanie ciasteczek i wypiek w piecu rozgrzanym do temperatury 170 ºC). Należy je tylko deliakatnie zezłocić od góry, a po wyjęciu z pieca można posmarować roztrzepanym białkiem. Na koniec wedle uznania może je udekorować migdałami lub owocami. Masę marcepanową możemy także pozostawić w formie wałka do dalszego wykorzystania. Smacznego!

Comments