Ogórki kiszone
- Maciej Zając
- 11 gru 2023
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 29 gru 2023
Tradycje konserwowania żywności na Warmii Mazurach były znane od stuleci tak samo jak i w innych regionach. Zakonserwowane warzywa i owoce wzbogacały zimowy stół. Spiżarnie w sezonie zapełniały również beczki z kiszonkami: ogórkami, kapustą, burakami. Konserwowanie tych produktów przez proces kwaszenia, było bardzo dobrze znane ówczesnym gospodyniom, było postępowaniem wymagającym zachowania ostrożności i higieny. Jednakże łatwo mogło wszystko zbutwieć lub zapleśnieć, a wtedy cała praca zostałby zmarnowana. Dlatego zanim przystąpiono do kiszenia, beczki starannie wyparzano, a do środka w razie potrzeby dodawano w dawnych czasach proszek salicylowy.
Małgorzata K. Jankowska-Buttitta, w swojej książce pt „Niezapomniana kuchnia Warmii i Mazur” podaje oryginalny sposób kiszenia ogórków według przepisu z końca XIX wieku pewnej rodziny z Kętrzyna.
Lista składników:
Ogórki gruntowe
Sól
Woda
Koper
Liście winogronowe i wiśniowe
Materiały:
garnek
Czas wykonania:
2 godziny
Poziom trudności:
średni
Krok 1
Ogórki należy moczyć przez 24 godz. Potem końce nakłuć widelcem (4 ukłucia na każdym ogórku). Zagotować osoloną wodę biorąc 50 gramów soli na każdy litr wody. W kamiennym garnku lub beczce układamy warstwami ogórki, koper, liście winogronowe i wiśniowe. Zalać ostudzoną osoloną wodą i kisić 8-10 dni.

Krok 2
Gdy już będą dobrze ukiszone, na wierzch pojemnika z ogórkami położyć talerz i obciążyć go kamieniem. Beczkę przykryć płótnem i dokładnie zawiązać, ponieważ gwarantuje to trwałość ogórków. Gdyby ogórki niedobrze trzymały się w garnku, można posypać je salicylowym proszkiem (jak dodawał autor przepisu).

Comments