Parzybroda
- Maciej Zając
- 4 lis 2023
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 29 gru 2023
Parzybroda to charakterystyczna dla kuchni wielkopolskiej zupa z kapusty. W książce Tradycyjne potrawy wielkopolskie możemy znaleźć poniższą wzmiankę:
„…do bardziej oryginalnych potraw z warzyw charakterystycznych dla kuchni wielkopolskiej należały i należą: zupa z kapusty włoskiej zwana parzybrodą…”
Jej nazwa wzięła się stąd, że gorące liście kapusty przylepiały się do brody jedzącego i parzyły ją. Podstawowymi składnikami zupy są kapusta włoska oraz ziemniaki. Pokrojoną kapustę kładzie się do garnka i gotuje razem z ziemniakami. Gdy warzywa zmiękną, dodaje się zasmażkę. Zupę gotowano również na wywarach mięsnych i wtedy nie dodawano zasmażek: umyte i pokrojone w kostkę mięso gotowano z grzybami i przyprawami do miękkości. Oczyszczoną i pokrojoną kapustę oraz obrane i rozdrobnione warzywa zalewano przecedzonym wywarem mięsnym i gotowano około 40 minut. Na końcu dodawano mięso i przyprawy do smaku (sól i pieprz). „…Ze świeżej kapusty gotuje się parzybrodę. Pokrojoną kapustę kładzie się do garnka i gotuje razem z ziemniakami. Po ugotowaniu zupę zalewa się mlekiem lub krasi tłuszczem. Coraz częściej parzybrodę gotuje się z włoskiej kapusty. Bywa, że do parzybrody dokłada się mąkę zasmażoną na tłuszczu” Tak przyrządzoną zupę podawano z razowym chlebem.
Lista składników
1 kg słodkiej, białej kapusty
3 litry wody
1 łyżka soli
3 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
500 g boczku
300 g kości - najlepiej z karkówki
6 ziemniaków
3 marchewki
1 cebula
kminek
sól
pieprz
Materiały:
garnek
Czas wykonania:
2 godziny
Poziom trudności:
średni
Krok 1
Zaczynamy od drobnego poszatkowania kapusty. Następnie wrzucamy ją do garnka z gotującą się wodą- ilość należy dopasować tak, żeby przykryła całą kapustę. Kiedy kapusta zmięknie odcedzamy ją i przekłądamy do dużego garnka, zalewamy ją zimną wodą, dodajemy ziemniaki (obrane), pokrojoną drobno amrchew, cebulę pokrojoną w ćwiartki, ziele angielskie i liście laurowe. Solimy oraz dodajemy kminek i włączamy na średni ogień. Dodajemy także mięso i kości.

Krok 2
Kiedy mięso będzie już miękkie wyciągamy je i oddzielamy od kości. Dodajemy je z powrotem do gotującej się zupy. Dodajemy także pokrojony w kostkę boczek. Gotujemy jeszcze 15 minut.

Krok 3
Ostatnim krokiem jest rozgniecenie w zupie ugotowanych ziemniaków. Zupę doprawiamy do smaku i podajemy. Smacznego!

Comments