Pieczona podhalańska baranina
- Maciej Zając
- 6 lis 2023
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 29 gru 2023
Pasterstwo to jedna z najstarszych i najważniejszych form gospodarki górali podhalańskich, dla której miejscem eksploatacji od wieków były Tatry. Przypuszcza się, że już w XIV w. mieszkańcy najstarszych osad podhalańskich wypasali sezonowo trzody na terenie Tatr Polskich. Pierwsze wędrówki ze stadami, z uwagi na duże odległości, gęste i rozległe obszary leśne oraz brak dogodnych szlaków, były bardzo uciążliwe. Uczestniczyły więc w nich wyłącznie owce i kozy.
Wyraźne ożywienie pasterstwa nastąpiło w wieku XVI i XVII wraz z rozwojem osadnictwa, które coraz bardziej przybliżało się do Tatr. Dużą rolę odegrały tu wędrówki ludności pasterskiej, Wołochów, którzy w XIII w. wyruszyli z Bałkanów wzdłuż Karpat ku Europie Środkowej, z czasem przechodząc do osadnictwa stałego. Na północne Podhale dotarli już pod koniec XIV w. Pozostawili oni trwałe ślady w kulturze ludowej Karpat, a zwłaszcza w pasterstwie (zarówno w wytworach kultury materialnej, jak i organizacji szałaśniczej). Gospodarka pasterska górali podhalańskich w Tatrach Polskich w kontekście owiec była prowadzona zespołowo. Do pilnowania i obsługiwania dużego stada nie trzeba było zatrudniać aż tak dużej liczby pasterzy (jeden pasterz mógł paść około 100 owiec), bardziej opłacalne było przetwórstwo mleka (jedna owca podczas udoju daje od1/4 do1/2 litra mleka), jednakże część owiec była konsumowana. Obecnie baranina jest jednym ze sztandarowych mięsnych dań regionalnych na Podhalu, do jej przygotowania potrzebujemy baraninu, czosnku, majeranku, ziela angielskiego, liścia laurowego, sól, pieprz, pietruszkę, marchew, seler oraz cebulę.
Lista składników:
1 kg baraniny
czosnek
majeranek
ziele angielskie
liść laurowy
sól
pieprz
oliwa z oliwek
1 pietruszka- korzeń
3 marchewki
1 seler
2 cebule
Materiały:
garnek
patelnia
tłuczek do ziemniaków
Czas wykonania:
5 godzin + 24 godziny peklowania
Poziom trudności:
średni
Krok 1
Baraninę peklujemy- dodajemy oliwę, sól, pieprz, wyciśnięty czosnek, majeranek oraz liść laurowy, zostawiamy 24 godziny w lodówce.

Krok 2
Obsmażamy zapeklowaną baraninę dokładnie z każdej strony na patelni, dodajemy tartą marchewkę, pietruszkę, seler i cebulę poszatkowaną w kostkę. Podlewamy delikatnie wodą, dusimy przez 4 godziny. Smacznego!

Comentarios